Kentico: Jak jsme se dostali od jednoduchého redesignu až ke komplexní změně digitálních produktů a touchpointů

Kentico: Jak jsme se dostali od jednoduchého redesignu až ke komplexní změně digitálních produktů a touchpointů

Spolupráce Symbia a Kentica začala v roce 2019, a to poptávkou na jednoduchý redesign webové prezentace pro jeden ze stěžejních produktů – headless CMS Kentico Kontent. Mělo se jednat o krátkou spolupráci, zakázku hotovou během jednoho měsíce, ale nakonec to dopadlo jinak.

Symbio jako strategický partner

Úvodní zadání Kentica zahrnovalo tvorbu loga a několika low fidelity wireframů. V rámci našeho standardního procesu tvorby UI řešení, kde se zaměřujeme stejným podílem jak na vizuální stránku, tak uživatelské rozhraní, jsme vytvořili novou prezentaci.

Ta Kentico tak nadchla, že prvky webové prezentace začala používat jako nosný prvek komunikace samotné značky.

Náhled na UI webové prezentace Kentico Kontent

Náhled na UI webové prezentace Kentico Kontent

Součástí dodaného řešení bylo mimo vizuálního stylu a uživatelského rozhraní i několik animovaných infografik a hero video, představující produkt. Nechyběl také style guide, který umožňuje neustálé iterace designu a jeho přepoužití na všechny webové prezentace dalších produktů Kentica. Díky tomu má nyní Kentico jednotnou vizuální linku napříč všemi weby.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=RKxfil8NLH0[/embedyt]

“Se Symbiem jsem pracoval na konceptu změny uživatelského rozhraní pro naše produkty, během jednoho roku jsme vytvořili robustní design systém jak pro naše Kentico Kontent, tak Kentico Xperience. Na Symbiu oceňuji konceptuální přístup k UI, cit pro uživatele a zároveň fokus na detail.“

Tadeáš Kubát

VP User Experience, Kentico Software

Díky této zkušenosti jsme získali důvěru a plácli si i na mnohem složitější zadání, kterým byl redesign samotné webové aplikace, CMS Kentico Kontent.

Koncepty, unikátní vizuální jazyk a design systém

Zadání znělo jako ze snu každého designéra: Potřebujeme kompletní redesign našeho produktu a necháváme vám volnou ruku. My jsme tuto výzvu bez váhání přijali a pustili se do práce následujícím procesem:

✅  Vymyslíme unikátní vizuální jazyk, který Kentico na míle odliší od konkurence

✅  UI musí vypadat nadčasově (jako ty věci na Dribbble 🧐)

✅  Každou stránku rozebereme na součástky a znovu složíme tak, aby splňovala veškeré trendy interakčního designu a využila svůj potenciál na maximum

✅  Budeme využívat UX best practises, ale zároveň se pokusíme zakomponovat i revolučnější, koncepčně inovativní řešení

✅  Zásadní části připravíme jako plně funkční interakční prototyp, který bude možné uživatelsky testovat

✅  Mobilní verze bude vypadat jako plnohodnotná mobilní aplikace

✅  Všemu připravíme spolu s UX a DEV týmem Kentica plnohodnotný design systém

Náhled na UI Kentico Kontent

Náhled na UI Kentico Kontent

Z našeho pohledu naší spolupráci velmi prospělo to, že jsme do produktu Kentica přinesli vhled nezasvěcených designérů zvenčí. Díky tomu jsme byli schopni přemýšlet nad řešením jinak než interní designéři Kentica a ve výsledku stvořit unikátní design, který by interní tým generoval mnohem složitěji.

Připravili jsme společně backlog celé aplikace a pustili se do práce. V týdenních sprintech jsme odbavovali jednu část aplikace po druhé a do toho tvořili komplexní design systém. Po více než půl roce práce 4 UI a interakčních designérů jsme redesign zahrnující stovky návrhů dokončili.

Náhled na prototyp, který sloužil k testování interakčního designu a vizuálních efektů

Tím to nekončí, ale naopak začíná

Jakmile jsme dokončili redesign jednoho produktu, pustili jsme se do dalšího. Tentokrát nás čekal redesign CMS Kentico Xperience, kde jsme právě dokončili první fázi a čeká nás další víceletá spolupráce. Proces je stále stejný, snažíme se posouvat hranice UI a interakcí CMS Kentica na úplné maximum tak, aby byla nejlepší na trhu. Nově budeme také zapojení do strategicko-analytické fáze a začneme se mimo UI zaměřovat i na samotné uživatele těchto produktů.

Article 4 Article 5 Article 6 Article 7

Máte digitální produkt? A mohli bychom ho vidět? 🙂

Nechte si od nás pro začátek připravit například koncept redesign vašeho produktu. Když se vám bude líbit, rádi vám pomůžeme posunout hranice UI a UX designu.