Jak jsme v Pardubicích vylepšili bránu

Jak jsme v Pardubicích vylepšili bránu

Jak jsme se k tomu dostali?

V kanceláři máme dvorek, kde je možné zaparkovat, můžeme si přes něj i zkrátit cestu na oběd, člověk k tomu ale musí mít dálkový ovladač. Ten má řadu nevýhod, stojí přes 1500,-, dá se zapomenout, v krajním případě ztratit. Jako bonus se občas stane, že odjedete z kanclu a doma si říkáte, tak zavřel jsem tu bránu nebo ne? Ráno zjistíte, že jste samozřejmě zapomněli. Tak a potřeba byla na světě.

Co s tím?

Mobil máme všichni u sebe, nezapomínáme ho a když přijde nový symbiák, není potřeba mu kupovat mobil, každý už má svůj. Z toho vyplynulo, že řešením bude mobilní aplikace nebo web. Pro řešení jsme pořídili Arduino a obětovali jeden ovladač, který jsme rozebrali a přemostili otevírací tlačítko. K této triviální úpravě jsme dodělali webovou stránku, kde pomocí tlačítka se spíná relé, které aktivuje ovladač. Používání stránky je tak stejně jednoduché jako používat ovladač, stačí zmáčknout tlačítko.

Co když zapomenu zavřít?

Druhá potřeba byla, že si někdy člověk není jist, zda zavřel bránu nebo ne, případně neví, jestli je volné parkovací místo. K našemu Arduinu jsme připojili nepoužívanou webkameru a stránku s tlačítkem jsme rozšířili o aktualizovaný obrázek z webkamery.

20160426_094437934_iOS

Výsledek

Bránu si můžeme otevírat a zavírat a stačí k tomu jakékoli zařízení s připojením na internet. Bránu si můžeme zavřít třeba z domova. Kdykoli se mohu podívat jestli je otevřená a zkontrolovat, jestli je na dvorku volné parkovací místo 🙂