Jak na virtuální realitu?

Jak na virtuální realitu?

Zařízení pro uživatele

Některá zařízení pro virtuální realitu jsou už normálně dostupná v České republice, například na Alze. To nejjednodušší, co si můžete pořídit nebo případně i vyrobit sami doma, je samozřejmě Cardboard, tedy kartonový držák na mobilní telefon.

Robertův střet s realitou. Virtuální. #vr #cardboard #agencylife #urobsisam #ukazcodelas #symbiolife

A photo posted by Libor Šimon (@liborsimon) on

Můžete si pořídit také držáky na mobilní telefony jako je např. Samsung Gear, Freefly VR nebo Homido VR, pro ty už si však připravte pár tisíc.

Když se řekne virtuální realita, většině lidí, co už o ní někdy slyšeli, nejspíš vytane na mysli Oculus. Firmu Oculus předloni v březnu odkoupil Facebook a letos v dubnu bychom se měli dočkat první oficiální verze – dosud byl dostupný jen pro vývojáře.

Další samostatná VR zařízení, která stojí za pozornost, jsou například Avegant Glyph, který nemá žádný displej a obraz promítá na rohovku. Glyph se dá použít i jako sluchátka, díky čemuž je to také jediné ze zařízení, s nímž byste se v současné chvíli nemuseli stydět vyrazit mezi lidi.

digitaltrends

Svou troškou do mlýna přispělo i HTC, které ve spolupráci s Valve vyvinulo HTC Vive. Tohle zařízení vychází až za pár dní, ale slibuje propojení se Steam VR a tedy možnost hraní her ve virtuální realitě. Sada totiž kromě „brýlí“ obsahuje i 2 senzory pro sledování pohybu a 2 bezdrátové ovladače. A když už jsme u toho hraní her – zařízení pro virtuální realitu již vyvíjí i Sony pro jejich Playstation.

Zajímavou možností je očekávané FOVE, které používá eye-tracking – sleduje pohyby vašich očí a proto pro pohyb ve virtuální realitě nemusíte nepřirozeně otáčet hlavou.

Osahat si demo je v současné době možné i u Microsoft HoloLens, které se od výše zmíněných liší tím, že nejde přímo o virtuální realitu, ale spíš o augmented reality – umožňuje tedy zobrazení hologramu v reálném světě.

Co s tím?

A k čemu je to celé dobré? Můžete například sledovat 360° videa, jejichž boom aktuálně zažíváme – podporuje je Facebook i YouTube a čím dál více značek taková videa natáčí. Trh také zaplavily 360° kamery, takže je vcelku možné, že za pár let budeme přátelům po návratu z dovolené ukazovat třeba 360° video. Na YouTube zatím můžete pouze nahrát již hotové 360° video (ta nejlepší pak můžete nalézt v tomto výběru), mají však v plánu spustit také livestreaming 360° videí. Google dokonce připravuje vlastní zařízení pro natáčení 360° videí, takzvaný Jump.

Pro virtuální realitu existuje také několik mobilních aplikací.

Pomocí aplikace Google Street View se tak můžete virtuálně projít po libovolném světovém městě. Nebo virtuálně navštívit naše kanceláře, když už jsme u toho.

Další aplikací, kterou můžete vyzkoušet,  je pak například Jaunt VR, která má poměrně pestrou knihovnu virtuálních zážitků od tůry Nepálem či výletu do Severní Koreje přes focení s Drew Barrymore po koncert Paula McCartneyho.

Zážitky ve virtuální realitě nabízí také aplikace VRSE, která se specializuje spíše na filmy a příběhy.

A k čemu je tedy ten Oculus?

Spoustu legrácek pro Oculus Rift najdete přímo na jejich webu https://share.oculus.com/. Za pozornost stojí třeba Battle of Endor pro fanoušky Star Wars, pro milovníky potápění pak podmořský svět Ocean Rift. Pokud rádi chodíte do kina, ale vadí vám ostatní návštěvníci, můžete si pomocí aplikace VR Cinema promítnout jakýkoli film ve virtuálním kině, které budete mít celé pro sebe.

S pomocí Oculu si můžete také zameditovat, prohlédnout si skalní město Petra, nebo vyzkoušet hru Senza Peso. Pokud chcete hrát hry ve virtuální realitě, můžete si Oculus doplnit také sadou Virtuix Omni, který je aktuálně dostupný k předobjednávce.

Jak to využít v marketingu?

Asi si říkáte, že to všechno zní fajn, ale jak to použít v marketingu?

Pokud vás virtuální realita zaujala a chtěli byste ji ve svém projektu využít, nebo si ji chcete jen vyzkoušet, určitě se nám ozvěte. Cardboard i Oculus máme v kancelářích a rádi se s vámi o nich pobavíme 🙂