Na tohle jsme víčka nesbírali

Na tohle jsme víčka nesbírali

Aniž bychom se chtěli stavět do pozice neviňátka, cítíme potřebu se podělit o to, jak ekologicky se chováme či nechováme. Nechceme poučovat, ale inspirovat a vyzvat další agentury a firmy k tomu, aby se zamyslely nad tím, co tu po nás jednou zůstane. A taky už potřebujeme konečně uspokojit Roberta, který se o ekologii rozvášňuje už měsíce na redakční radě. Čau, Robe!

SYMBIO je simply BIO

Asi už nikoho nedojmeme tříděním odpadu a elektrickými sušáky na záchodech (i když ty naše neplivou bakterie a jsou o 90 % úspornější než běžné sušáky). Na čem si ale zakládáme, je boj proti plýtvání papíru. Jen si vezměte, kolik nesmyslů prošlo vaší tiskárnou za poslední rok. Proto v SYMBIU tiskneme jen to nejnutnější, vždycky na recyklovaný papír a nevadí nám, pokud jsou na druhé straně poznámky z poslední schůzky.

Chloubou pánských toalet jsou kromě sušáků (díky kterým ušetříme spoustu papírových utěrek) také bezvodé pisoáry. Jakkoliv se tahle představa může zdát podivná, tyhle vymoženosti běží bez elektřiny a bez vody – té ušetříme na 115 000 litrů ročně. V kancelářích navíc svítíme žárovkami Philips Hue, které se zhasínají samy a mají skoro nulovou spotřebu.

V myčce na nádobí, dávkovači na mýdlo či úklidové místnosti máme pouze ekologické přípravky, které fungují na minerální nebo rostlinné bázi. Začínali jsme na zahraničních značkách (Ecover, Sonnet či Sodasan), ale ještě lepší nám přijde kupovat ty české. Třeba přípravky Yellow and Blue od Tierra Verde fungují bezvadně.

Kafe z Holešovic, voda z Želivky

Z pozice malé firmy vždycky rádi podpoříme drobné živnostníky, proto veškeré občerstvení na meetingy či pravidelné “all-hands” setkání celé agentury (říkáme jim Guláše) nakupujeme u lokálních dodavatelů. Kávu nám dodává rodinná holešovická pražírna, popíjíme bio čaje z Česka a pro vodu si chodíme normálně ke kohoutku. Ještě žádný klient po nás nikdy nechtěl balenou vodu. Ostatně – ani by ji nedostal.

Breakfast time! #goulash #symbiolife

A post shared by SYMBIO (@symbio) on

Protože si to kolem sebe rádi děláme hezký, rozhodli jsme se jednoho dne zkulturnit i chodník před agenturou. Vzali jsme lopaty, kyblíky a spustili malý guerilla gardening projekt (tedy zahradničení na “cizím” nebo spíše “veřejném” prostoru), kolem kterého se nám mnohem líp chodí do práce.

Holešovice made by Symbio ❤ #guerillagardening #prague #symbiolife

A post shared by Kristýn (@grumpykri) on

Trainoffice a jabka na stole

Protože nám to ve firmě frčí, mohli byste se domnívat, že do práce jezdíme drahými vozy. A máte pravdu – jsou to káry za 57 milionů korun. Naleštěné Škody 14T, řečené tramvaje, kterými v kombinaci s metrem vyrážíme po vlastních osách ke klientům. Mezi pardubickou a pražskou pobočkou si vystačíme i s vlakem, kde navíc stihneme odbavit i pár tasků (a Plzniček).

Začínáme brzy. SYMBIO vejlet yeaah #symbiolife

A post shared by Pavel Milata (@qventinek) on

Drtivá většina Symbiáků pracuje na počítačích od Applu, který (i přes pár eskapád) patří k nejekologičtějším výrobcům elektroniky. Greenpeace označil Apple za nejzelenějšího světového výrobce – mimo jiné díky produkci minima skleníkových plynů nebo využívání elektřiny z přírodních zdrojů. Macy prostě žerou míň, vydrží dýl a ještě na konferách vypadáme samozřejmě cool (just joking).

Teď se ukažte vy

Nejsme ale bez chyby a jsou tu stále věci, na kterých chceme pracovat. Pořád se učíme a hledáme cesty, jak se zlepšit. V šuplíku máme dlouhý seznam věcí, které bychom chtěli ještě zlepšit. A pokud se nám to podaří, najdeme si další. Koneckonců, planetu nedědíme po svých rodičích, ale půjčujeme si ji od svých dětí. Toť pravil indián. (Smrk, smrk – nebojte se teď sáhnout po kapesníku na ten sentiment.)

Hodně by nás zajímalo, jak to děláte vy. Co zkrátka ještě můžeme zkusit, jak se zlepšit, inspirovat se.

Napište nám, vyzvěte další agenturu, pojďte diskutovat!