Zápisky z By Design 2018

Zápisky z By Design 2018

Brand je všechno, co děláš

Nejlepší přístup k brandu na celé konferenci měl podle nás … Mr Bingo! Založil si živnost na vlastním talentu a důvěře k lidem, které vtipně urážel poštou nebo i telefonicky. Za peníze. Jasně, dá se namítnout, že takhle riskovat si může dovolit jenom jednotlivec, který staví pouze osobní brand. Ale i to má svoje rizika: „I 100% rely on social media. If that fails, I am fucked.“ Skvělá show a na jeho autogramiádu se stála dlouhá fronta.

Zajímavý příklad ukázal i Eike König. Svoje zásady formuloval někdy v roce 1994 a prý se jich drží pořád.

Pokud jde o firemní branding, víckrát na By Designu zazněla úvaha o logu a brandu. „Brand je všechno včetně loga. Ale samotné logo není brand. Logo není ani message,“ uvedl věci na pravou míru Sagi Haviv. Logo je pro rychlou identifikaci mezi ostatními. Teprve fotografie, packaging nebo texty mají nést složitější sdělení.

IMG_2941

Strategie: musí to pochopit ostatní

Když ve studiu Design Studio pracovali na novém brandu pro AirBnb, založili si v kanceláři vlastní pokoj k pronájmu, aby pochopili, o čem to vlastně je. A nezůstali jen u toho. Celý tým strávil spoustu času navštěvováním ostatních pronajímatelů a taky přímo AirBnb. Díky tomu byli schopní přeložit zážitky do nové tváře globální služby.

Design jsou lidi

Většina přednášek ukazovala, že design nevzniká ve vakuu, ale že to hlavní jsou ostatní kolem vás. Eike hezky vystihl interní zásady svýho studia: „Postavte si firmu kolem lidí, ne lidi kolem procesů a hierarchií.“ Nemusíte taky pracovat vedle cizích lidí. Ariane Spanier pracuje ve studiu se svými dětmi, Leta & Wade jsou životní i pracovní partneři.

DdATVV_XcAE3gDD

„Make Brand Strategy Understandable. Make it Useful. Make it Usable.“

Ben Wright zase hodně věří juniorním a nově přicházejícím členům svého týmu a čeká od nich namísto expertízy svěží přístup. Sagi Haviv ukázal efektivní způsoby, jak se domluvit i s tvrdohlavými klienty. Vždycky to bylo o lidech a jejich vztazích — i když se sdružují pod nějakou značkou nebo organizací.

Popravdě si nejsme jistí, jestli to všechno funguje stoprocentně, jestli mají problémy s klienty, financemi nebo náplní práce. Nic není stoprocentní, ale právě od toho máme tyhle konference. Profesní divadlo, který předává spoustu energie a ukazuje, že má smysl se o perfektní práci snažit.

Díky za výlet!