Engage 2016 v troch minútach

Engage 2016 v troch minútach

1. Social messaging apps

… a chatboti. Buzzwordy tohtoročného Engage a veľká téma aj na ostatných konferenciách. Zákazníci a fanúšikovia berú už nejakú dobu social media kanály ako miesto prvého styku so značkou, keď majú problém. Social customer care ale postupuje raketovo ďalej a ľudia už nechcú so značkami riešiť veci verejne – rastie význam „messaging apps”, ako sú facebookový Messenger, WhatsApp či WeChat (hlavne v Číne). My sami tento trend sledujeme na nami spravovaných kanáloch, community management sa nám čoraz viac prelieva do 1-to-1 komunikácie. To znamená omnoho osobnejší prístup. A viac otázok. Viac komplikovanejších otázok. Uľahčiť nám to môžu chatboti, teda boti schopní automaticky odpovedať na časté otázky, bookovať letenky či rezervovať stôl v reštaurácii. Zažívame rané dni fenoménu, ktorý navždy zmení customer care. Svojho chatbota si už naprogramovali aj Socialbakers, skúste im napísať správu na Facebooku!

2. „Social media” sú hlavne „media”

Slová Jana Řežába. Na čom stoja médiá? No predsa na obsahu. A ako všetky ostatné médiá, ani tie sociálne nie sú zadarmo. Preto je dôležité uvažovať nad tým, aký obsah vyrábať, a ako ho ďalej šíriť rozumne. To vyžaduje, aby ľudia zodpovední za tvorbu obsahu neboli úplne oddelení od ľudí, ktorí majú na starosti mediálne spendy. Vec, ktorú si oplatí neustále pripomínať.

Lenže aký obsah vyrábať? Každý má na to iný pohľad. Niekto chce byť rýchly (a nazýva to real-time marketing), niekto chce byť vždy iný (a ide po najnovších trendoch), niekto chce byť autentický a blízko cieľovke (a využíva influencerov). Čo však leží v jadre úspešného obsahu? Podľa nás v SYMBIU je to naviazanosť na realitu. Keď značky naozaj niečo robia a majú tak čo povedať. Keď nevyrábajú produktom paralelný vesmír, ktorý je nakoniec každému vzdialený. Keď sa skrátka médiá používajú tak, ako sa používať majú – na šírenie obsahu, ktorý stojí na pevných základoch a je ukotvený v skutočnej aktivite!

3. Spoznajte svoje publikum!

Ďalšia vec, ktorú si budeme na marketingových konferenciách opakovať aj o 50 rokov, a je to tak dobre. S kým sa to vlastne bavíme? Pre koho vyrábame obsah? Nezabúdajme na nášho najdôležitejšieho klienta – publikum. Chce to hlavne dve veci – konzistenciu a dáta. Dáta sú jediný spôsob, ako efektívne nadviazať intímny vzťah s miliónmi ľudí a poučiť sa z toho, čo robíme. Ak budeme konzistentní, nebudeme uhýbať z “brand essence” a zachováme si vo vzťahu svoju tvár a hlas, nemôžeme stratiť. Aj preto je občas lepšie nenaskočiť na trendovú vlnu a vyjadrovať sa k veciam, ktoré sú pre značku nerelevantné. Napríklad americké voľby. Alebo smrť celebrity. Chceme predsa, aby si náš fanúšik zakaždým povedal „Tvoja tvár má známy hlas!”