Jak se hledá account manager

Jak se hledá account manager

Mám proto radost, že náš tým accountů se na začátku roku rozrostl a to hned o 2 lidi. Před 2 týdny nastoupil Petr a za několik dní ho bude následovat Bára. Oba za sebou mají už několik let v agenturách a odřídili nespočet kampaní pro ty největší klienty. Nejsou to rozhodně žádní nezkušení junioři.

Co vedlo k našemu úspěchu v tak konkurenčním prostředí, jakým je nábor accountů? V říjnu loňského roku jsme spustili microsite http://chcidosymbia.cz a právě nástup Báry a Petra jsou jejím výsledkem.

Jak taková kampaň vzniká? A jak to vlastně funguje, když kreativní agentura sama potřebuje kreativní kampaň?

Accounta už jsme nějakou dobu hledali, ale ten správný člověk se pořád neobjevoval. Bylo nám jasné, že pokud chceme opravdu zkušeného accounta najít, nebude stačit jenom čekat a spoléhat se na inzerát na našem webu. Rozhodli jsme se proto zapojit i ostatní lidi ve firmě a zkusit přijít na jiné cesty.

Téma náboru accounta jsme proto přinesli na Dílnu. Dílna je kreativní schůzka, která probíhá každý čtvrtek dopoledne a může na ni přijít kdokoli ze SYMBIA. Je to prostor, kdy nejsme svázáni zadáním klienta, budgetem, termínem. Bavíme se o využití technologických hraček, o inspiraci z divadelního představení či výstavy, ale vymýšlíme třeba i to, jak udělat naše faktury zábavnější. Setkávají se lidi z různých částí firmy, kteří by se jinak při práci na projektech nepotkali. Do vymýšlení se tak může zapojit kromě kreativců třeba programátor, office managerka Markéta nebo CFO Dalibor. Z netradičních spojení vznikají netradiční nápady, které často uplatníme v kampaních pro klienty.

dilna

S nápadem na vznik microsite, která bude obsahovat videa někoho ze SYMBIA, rozhovor s klientem nebo s konkurencí, jsem se seznámil až v době, kdy už byli všichni nadšeni a nebylo cesty zpět. Nápad mi nepřišel moc originální, postrádal jsem v něm něco, čím bychom zaujali a odlišili se v záplavě inzerátů. Úspěch stál hodně na tom, koho se nám podaří sehnat do videa. Navíc jsme se neomezovali budgetem, takže hrozil vznik černé díry, která spolkne stovky produkčních hodin. S Michalem, se kterým se kromě náborů staráme i o další procesy související s lidmi, jsme se ale rozhodli důvěřovat vlastním lidem a přijali jsme roli tolerantního zadavatele, který věří ve schopnosti týmu, který si najal.

Z toho, že jsme sehnali hned 2 accounty, je jasné, že se důvěra víc než vyplatila. Už v době, kdy byli Petr s Bárou ještě v nedohlednu, jsme kampaň hodnotili jako úspěšnou. Přinesla nám publicitu a spoustu pozitivních reakcí. A také zvýšený zájem uchazečů o práci v SYMBIU napříč všemi pozicemi. Tady je pár čísel z kampaně:

 • Příspěvek na Facebooku oslovil organicky přes 22 000 lidí, zaznamenal téměř 50 sdílení a stejný počet komentářů, 400 lajků.
 • Komunikace na LinkedIn přinesla oproti Facebooku zhruba desetinová čísla.
 • Microsite http://chcidosymbia.cz navštívilo 3 500 unikátních uživatelů.
 • Videa na microsite zaznamenala 4 500 shlédnutí.
 • Získali jsme 30 kontaktů na potenciální accounty přes microsite, další lidé se mi ozvali přímo.
 • Osobně jsme se setkali se 7 uchazeči.
 • Přijali jsme 2 account managery.

Ke kampani mě napadlo pár postřehů, které podle mě vedly k jejímu úspěchu:

 • Nasadili jsme laťku správně vysoko. Ačkoliv kampaň měla potenciál zasáhnout velké množství uchazečů, hlásili se v naprosté většině jenom lidé s relevantními zkušenostmi. Někdy se nám při náboru stane, že se na hledané místo ozve stovka lidí, ale kromě práce s odpovídáním nám to nic nepřinese.
 • Kampaň byla taková, jaké je SYMBIO. Upřímná, autentická. Člověk si snadno udělá představu, co od nás může očekávat, jak fungujeme, jaká je u nás firemní kultura. Nenarazil na reklamní pozlátko. To, že jsme si na nic nehráli, nás nakonec odlišilo od ostatních firem.
 • Kampaň by asi nikdy nemohla být autentická, kdybychom v ní mluvili o sobě my sami. Ohromně nám v tom pomohli Martin Jaroš, Mára Prchal, Michal Nýdrle a Sanja Popović, které jsme poprosili, aby SYMBIO popsali vlastními slovy.
 • Fungovala skvěle spolupráce mezi “zadavatelem” a agenturou. Vyzkoušel jsem si, jaké to je, když nechá klient agentuře volnost, i když má pocit, že má lepší nápad a rozumí tomu víc. Nebylo to vůbec jednoduché a mockrát jsem měl chuť do procesu zasáhnout, být u každého kroku a vše schvalovat. Ale vyplatilo se. Ne vždycky klient agentuře důvěřuje. Pak se to bohužel projeví v podobě průměrného výsledku.

Máte za sebou nějakou netradiční náborovou kampaň? Měli byste chuť podělit se o svoje zkušenosti s HR marketingem? Budu moc rád, když se mi ozvete. A když by vás zajímala práce v SYMBIU, třeba na pozici Client Service Director, ozvěte se taky :).